İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Akrep Sokması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dünyanın en tehlikeli haşerelerinden birisi de akreplerdir. Akrepler zehirli kuyruklarını soktukları anda öldürücü olabilirler. Tıpkı diğer haşerelerde olduğu gibi akreplere karşı da ilaçlama yapılmalıdır. Evlere girebilen akrepler hane halkı için büyük tehlike arz ederler. Akrep sokması durumunda yapılması gerekenler nelerdir diye sorulduğunda ise acil müdahaleler ön plana çıkmaktadır.

Akrep Sokması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Akrep Sokması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir
Akrep Sokması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir

Eklembacaklı familyasından bir hayvan olan akrep zehirli olması ile bilinir. Vücudu tamamı sert bir tabaka ile koruma altında olan akreplerin kırık kuyruk uçlarında zehir barındıran bir iğnesi bulunmaktadır. Ne zaman kendilerini tehlikede hissederlerse bu iğneyi kendilerini korumak için kullanırlar. Akrepler sıcağı severler ve genellikle deniz kenarlarında olurlar. Sahillerde kum sayesinde gizlenebilmektedirler ve görünmedikleri için ayrıca tehlikeli olabilirler.

Çoğu akrep soktuğu anda öldürücü bir etki yaratır. Bazıları ise felç edebilir. Şayet böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekir. Akreplerin yuva olarak seçtikleri yerler ise genellikle ağaç kavukları ya da yarıklardır.

Akrep sokması durumunda, akrebin ısırdığı yer oluşabilecek enfeksiyonlara karşı doğrudan su ve sabun ile yıkanmalı ve üzerine buz ile soğuk kompres uygulanmalıdır. Zehrin vücuda kan yolu ile yayılmasını önlemek için ısırılan yerin etrafı sıkıca bağlanarak kalp seviyesinde sabit tutulmalıdır. Yapılan ilk müdahalelerden sonra hasta en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna götürülmeli veya olay yerine doktor çağrılmalıdır. Akrep sokması durumunda yapılması gerekenler dendiğinde bu şekilde sıralayabiliriz.

Akrep sokmasına karşı tedbir almak en önemlisidir. Bunun için böcek ilaçlama hizmeti almak kaçınılmazdır. Kaliteli bir böcek ilaçlama hizmeti aldığınız takdirde akrep gibi tehlikeli hayvanlardan kurtulmanız olasıdır. İzmir gibi sahil kentlerinde akrep tehlikesi çok daha fazla olabilmektedir. İzmir ve çevresinde akrep ilaçlama hizmeti almak istiyorsanız İzmir İlaçlama Şirketi’nden yardım talep edebilirsiniz. 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren uzman ekipler İzmir ve ilçelerinde en hızlı ve etkili şekilde ilaçlama işlemlerini yapıyorlar.

[info]Akrep İlaçlama Nasıl Yapılmalıdır?[/info]

[info]Akrepler Nerelerde Yaşar?[/info]

[info]Akrep Sokması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?[/info]

[info]Akrep Sokması Belirtileri Nelerdir?[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir