İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79
izmir-ciyan-ilaclama

Çiyan ile Kırkayak Arasındaki Fark

Çiyanlar ve kırkayaklar görünüş olarak birbiri ile karıştırılmaktadır. Ancak yakından bakıldığında bazı özellikler ile kolaylıkla ayırt edilebilir. Çiyan ile kırkayak arasındaki fark bakmak gerekirse kırkayakların her vücut katmanında 2 çift ayak vardır, çiyanların ise her katmanda bir çift olan ayakları açı olarak dışa doğru diken görünümündedir. Çiyanlar kırkayaklara göre daha hızlı hareket ederler. Kırkayak koyu kahve ve siyah renktedir, çiyanlar ise kızılımsı ve sarımsı kahve renktedirler. Kırkayaklar zehirsizdir ve çürükçül beslenirler, çiyanlar ise zehirli ve etçil beslenirler.

Çiyan ile Kırkayak Arasındaki Fark Nedir?

Çiyan ile Kırkayak Arasındaki Fark
Çiyan ile Kırkayak Arasındaki Fark

Kırkayakların ayakları 30 ile 750 civarında farklılık gösterebilir. Kırkayakların üremesi yumurta şeklinde olur. Kuluçka süresi iki haftadır. Yavruların büyümesi ve yetişkin hale gelmesi bir sene kadar sürer. Kırkayaklar uygun şartlar altında binlerce olabilirler. Çok bacaklı sınıfının en kalabalık türünü oluşturan kırkayaklar ortalama 13 bin çeşit böceğin oluşturduğu Anthropoda sınıfının 3’te 2’sini kapsarlar. Antenleri vasıtası ile iletişim kurarlar. Kırkayakların gözleri çok gelişmez. Bu sebeple yine etrafı antenleri vasıtası ile algılarlar. Titreşimler onlar için önemlidir.

Çıyanlar genellikle böceklerle beslenirler. Ancak zehirli ve iri boyutlarda olanlar fareleri, hatta kuşları bile yiyebilmekteler. Çok uzun bacaklı olanları hariç çıyanlar ev gibi kapalı alanlarda nadiren görülür. Zehirleri ayaklarında ve dişlerindedir. Dişleri çok güçlü değildir. Yani bir insan dersini delemezler fakat zehirleri ile tehlike saçarlar. Eğer bir çıyan insanı zehirlediyse belirti olarak kızarıklık, iştahsızlık, baş dönmesi, deride kabarıklıklar ve kusma görülür. Eğer çıyan bir insanı sokmuş ise müdahale olarak ilk önce kan akışında yavaşlatma sağlanmalıdır. Çıyan zehirlenmelerinde acil olarak tıbbi müdahale yetkililerine haber vermek gerekir. Çıyanların renkleri bulundukları ortama ve türüne göre farklılık gösterebilir.  Çiyan ile kırkayak arasındaki fark bu şekilde sıralanabilir.

Kırkayak ve çıyanın ortaya çıkardığı tehlikelere karşı yapılabilecek en önemli şey ise böcek ilaçlama ekiplerini çağırmaktır. Böcek ilaçlama ile hem kırkayak hem de çıyan gibi haşerelerden tamamen kurtulmak mümkündür. Alanında uzman bir böcek ilaçlama firması tercih edilerek kırkayak ya da çıyanlardan rahat bir şekilde kurtulunabilir.

[info]Çiyan nerede yaşar?[/info]

[info]Çiyan üremesi[/info]

[info]Çiyan zararları[/info]

[info]Çiyan ile kırkayak arasındaki fark[/info]

[info]Çiyan ilaçlama nasıl yapılmalıdır[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir