İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Çiyan Nerede Yaşar?

Dünya üzerinde milyonlarca haşereden söz etmek mümkündür. Bunlardan birisi olan çıyan da zehirli ve tehlikeli bir haşeredir. Önlem alınmadığı takdirde oldukça tehlikeli olabilen bu canlıya dair pek çok bilgi mevcuttur. Çiyan nerede yaşar diye sorduğumuzda aklımıza hemen nemli topraklar gelmektedir.

Çiyan Nerede Yaşar?

Çiyan Nerede Yaşar
Çiyan Nerede Yaşar

Haşereler arasında en tehlikeli olanlardan biriside çıyanlardır. Çiyanlar genellikle rutubetli ve nemli ortamlarda yaşarlar. Taş altlarında, nemli topraklarda, ağaçların ve bitkilerin diplerinde, ağaç kavuklarında görülebildiği gibi kapalı alanlara da giriş yaparak binaların bodrum katlarında veya çatı aralarında da barınabilirler. Ev içerisinde, balkonda veya cam kenarında bulunan saksıların diplerinde görülebilirler. Kapı altlarından, pencere kenarından ev içerisine de geçebilirler. Evde rutubetli ve karanlık yerlere gizlenebilen çiyanlar daha çok gece aktif olurlar. Çıyanlar nerede yaşar diye sorduğumuzda bu gibi örnekleri verebiliriz.

Çıyanlar nerede yaşar gibi çıyanlar ne gibi zararlar verir diye de sormak gerekir. Çıyanın soktuğu insanda pek çok komplikasyon görülebilir. Bunlar arasında kızarıklık, şişme, kabarma, bulantı, iştahsızlık, kusma veya daha kötüleri olan felç ya da ölüm riskidir. Çıyan ile kesinlikle el temasında bulunulmamalıdır. Çıyan sokmalarında en hızlı şekilde bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir. Zehirli olma özellikleri ile bilinen çıyanlar daha çok geceleri görülür ve böcek yiyerek beslenirler. İnsanlara direkt olarak saldırmazlar ancak yazın çıplak ayaklı ya da terlikli gezildiği zaman temas halinde olursa sokarlar. Çıyanlar nerede yaşar diye sorduktan sonra onlara karşı alınacak tedbirleri de bilmek gerekir.

Çıyan tehlikesine karşı alınabilecek en öneli tedbir ise böcek ilaçlamadır. Böcek ilaçlama ile çıyanlardan etkin bir şekilde kurtulabilirsiniz. İzmir’de çıyanlarla mücadele için alanında yetkin ve uzman bir ekibi bulunan böcek ilaçlama hizmetini tercih edin. Yanlış ilaçlama yapılmaması son derece önemlidir. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarla etkin bir şekilde ilaçlama yapılmalıdır. Böcek, fare ya da çıyan gibi haşerelerle mücadelede kendi başınıza önlem almaya çalışabilirsiniz ancak bu yöntemler yeterli etkiyi göstermeyecek ve kısa bir süre sonra yeniden haşerelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

[info]Çiyan nerede yaşar?[/info]

[info]Çiyan üremesi[/info]

[info]Çiyan zararları[/info]

[info]Çiyan ile kırkayak arasındaki fark[/info]

[info]Çiyan ilaçlama nasıl yapılmalıdır[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir