İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79
ciyan-uremsi

Çiyan Üremesi

Çıyanlar oldukça tehlikeli canlılardır. Haşereler arasında en tehlikelilerden birisi olan çıyan soktuğu zaman kişide büyük sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Haşerelerden kurtulmanın en etkili yolu ise ilaçlamadan geçmektedir. Çiyan üremesi ise yumurtlama şeklinde olmaktadır.

Çiyan Üremesi Nasıldır?

Çiyan Üremesi
Çiyan Üremesi

Yumurtlayarak üreyen çiyan çiftleşme sonrasında yumurtalarını nemli ve rutubetli toprak içerisine açtığı deliklere, taş bitlerine veya çürümüş ahşap oyuklarına bırakır. Bu noktalara her defasında 15 ila 50 arası yumurta bırakabilir. Çiyanlarda yumurtlama dönemi bahar ve yaz aylarında gerçekleşir. Çıyan üremesi genellikle bu şekilde olmaktadır. Çıyanlar genel olarak bina çevrelerinde görülür. Tütüne göre renkleri turuncu veya kahverengi olabilir. Ortalama 3-10 cm civarındadır. Etrafında toplam 17 çift anteni vardır ve 2-8 mm eninde yassıdır. Gündüz vakitlerinde çıyanlar evlerim loş, karanlık ve neli yerlerinde, delik ve taş altlarında gizlenirler. Geceleri dolaşan çıyan insana saldırmaz, böcek ve solucan ile beslenirler. İnsanları ise eğer çıplak ayakla dolaşır ya da terlikle gezerken yakaladıklarında sokarlar.

Çıyan ısırdığı takdirde birbirine benzeyen koyu renkte iki adet iz bırakır. Tıpkı örümcektekine benzer şekilde zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Çıyanlar rutubetli ortamları seven ve oralarda yaşayan haşerelerdir. Böcek ve örümcekleri yerler. Çok uzun bacaklıları hariç kapalı alanlarda nadir bir şekilde görülürler. Toprakla teması olan rutubetli yerleri severler. Kapalı alanlarda kapı ya da pencere aralarında, garaj gibi, bodrum gibi mekanlarda yerde veya duvarda yürür bir halde görülebilirler. Çıyanlara karşı dikkatli olmak gerekir. Çıyan üremesi ile çıyan sayıları hızlı bir şekilde artabilir.

Çıyan gibi tehlikeli haşerelerden korunmak için rutin olarak böcek ilaçlama yaptırmak gereklidir. İster ev, villa, okul, kamu kurumlarında olsun ister bahçe, tarla, park, oyun ve piknik alanı olsun çıyanlara ve çıyan üremesi olmasına karşı alınabilecek en garanti tedbir böcek ilaçlama olacaktır. Böcek ilaçlama işlemi ise alanında uzman böcek ilaçlama şirketleri tarafından verilmektedir. Fakat çıyan ilaçlamada profesyonellik çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar ile düzenli ilaçlama yapılması gerekmektedir. İzmir’de böcek ilaçlama adına kaliteli hizmet alarak çıyan gibi haşerelerden kurtulmak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezimize istediğiniz soruları sorarak detayları öğrenebilirsiniz.

 

[info]Çiyan nerede yaşar?[/info]

[info]Çiyan üremesi[/info]

[info]Çiyan zararları[/info]

[info]Çiyan ile kırkayak arasındaki fark[/info]

[info]Çiyan ilaçlama nasıl yapılmalıdır[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir