İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79
izmir-ciyan-ilaclama

Çiyan Zararları

Diğer tüm haşerelerde olduğu gibi çıyanların da insanlara pek çok zararı vardır. İnsanları soktukları takdirde pek çok ciddi rahatsızlığı beraberinde getirebilir. Bu nedenle böcek ilaçlamanın periyodik olarak yapılması gerekir. Çıyan zararları insan üzerinde oldukça fazla olan bir canlıdır.

Çiyan Zararları

Çiyan Zararları
Çiyan Zararları

Çiyanlar yırtıcı ve zehirli canlılardır. Çiyanların zehir etkisi türlerine göre değişir. Sıcak ve tropikal bölgelerde yaşayan çiyanlar en zehirli ve tehlikeli türleridir.  Çiyan sokması durumunda ısırdığı yerde şişlik ve acı oluşur. Ateşlenme, titreme, bulantı, halsizlik gibi belirtiler baş gösterebilir. Çiyan ısırması, alerjik tepkimeleri yüksek olan kişilerde veya çocuklarda daha yüksek reaksiyonlara neden olabilir.

Genellikle böceklerle beslenen çıyanların zehirli ve iri boyutlarda olanları fareleri ve kuşları yeme kapasitesine sahiptir. Ev gibi kapalı alanlarda nadir olarak görülürler ancak çok uzun bacaklılarını her yerde görmek mümkündür. Diş ve ayaklarında ciddi sonuçlar doğuran zehirler vardır. Dişleri keskin değildir ama salgıladıkları zehir ile büyük tehlike arz ederler. Çıyan zehrine maruz kalmış bir kişide baş dönmesi, kusma, kızarıklık, iştahsızlık, deride kabartılar görülebilir. Eğer çıyan zehirlenmesi ile karşı karşıya kalındıysa mutlaka doktora gitmek gerekir. Acil bir müdahale gerekebilir. Görüldüğü üzere çiyan zararları ile dikkat çeken itici bir canlıdır.

Çıyan gibi zehirli haşerelerin önüne geçmek için mutlaka belirli aralıklarla böcek ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Haşereler birbirinden farklıdır ve hepsinin kendine has verdiği zararlar vardır. Hemen hepsinin etkisi insan sağlığına karşıdır. Bu nedenle ilaçlama ile ciddi tedbirler alınmalıdır. Çıyan için ilaçlama hizmeti almak istiyorsanız alanında uzman bir ilaçlama firması ile anlaşmalısınız. Çıyan gibi zehirli haşere türlerinin kökünün kazınması gerekir. Böcek ilaçlamanın uygun yöntemlerle yapılması gerekir. Bunun için uzman bir kadroya ihtiyaç duyulur. Hangi ilaçtan ne kadar miktarda uygulanacağı, nasıl uygulanacağı gibi konular bu kapsamdadır. Çiyan sokması sonrası yapılacak işlemler doğru bir şekilde yapılmalıdır ancak çiyan sokmadan önce tedbirini almak çok daha önemlidir. Haşere sokmaları kesinlikle hafife alınmamalıdır. Haşereler ikamet ettiğiniz yere gelmeden önce kendinizi ve sevdiklerinizi bu tip zararlı canlılardan tedbir alarak koruyun.

[info]Çiyan nerede yaşar?[/info]

[info]Çiyan üremesi[/info]

[info]Çiyan zararları[/info]

[info]Çiyan ile kırkayak arasındaki fark[/info]

[info]Çiyan ilaçlama nasıl yapılmalıdır[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir