Gazi Bcek lalama

Tahta kurdu ilaçlama nasıl yapılır

 • Tahta Kurdu

  Tahta kurdu kanatlı bir böcek türüdür.  Siyaha yakın kahverengi tonlarında ya da koyu kızıl renklerinde tahta kurdu görmek mümkündür. Bedenlerinin üzeri sarımtırak minik tüylerle kaplı olan tahta kurdunun boyu ise 2,5 mm ile 5 mm arasında değişmektedir.  Daha çok serin ve rutubetli ortamlar kın kanatlı bu zararlıların yaşaması için en elverişli yerlerdir. Tahta kurdu ağaç ve ahşap ürünlerinden yapılan tüm ürünlerde barınabildiği için ağaç kurdu, ahşap ...

  Kategori : Haşereler | 0 Yorum
 • Tahta kurdu ilaçlama nasıl yapılır?

  Ahşap bir nesnede tahta kurdu olduğu ancak yetişkinlerin ahşabın içinden çıkmasından sonra bıraktıkları deliklerden anlaşılır. Ancak bu süreçte malzemenin içi çoktan çürümüş ve kullanılmaz duruma gelmiştir. Bu nedenle de tahta kurduna karşı önlem alınması gerekir. Tahta kurdu ile mücadele etmenin tek yolu ise ilaçlama yaptırmaktır. Ancak tahta kurdu ahşap malzemenin içlerinde ulaşılması zor yerlere yuvaladığı için mücadelesi zor bir haşere türüdür. Tahta kurdu ilaçlama işleminde yoğun kokulu sıvı ilaçlar ...

 • Tahta kurdunun zararları nelerdir?

  Tahta kurdu her çeşit ağaç ve ahşap  malzeme ile bu malzemeden yapılmış tüm eşyalara zarar veren böceklerdir.  Ev ve ofis mobilyalarından, binaların çatılarına, teknelerin ahşap kısımlarına kadar ağaçtan yapılan her şeyin içine bırakılan tahta kurdu yavruları, yetişkin hale geldikten sonra oyarak ilerleme sureti ile ahşabı tahrip eder. Bu şekilde içi çürüyen eşya bir süre sonra kullanılmaz hale gelir. Bu durum mal kaybının yanı sıra ahşabın kullanıldığı yere göre can kayıplarına bile yol açabilir.

 • Tahta kurdu nasıl beslenir?

  Yumurtadan çıkan bir tahta kurdu ilk etapta bulundukları yerde, ardından da girdikleri ahşabın içinde yeme işlemini gerçekleştirir.  Ağaç kavuklarında, kereste ürünlerinde, ahşap malzemelerde, mobilyalarda yuvalanabilen tahta kurdu bu ürünleri kemirerek beslenir. Yaklaşık bir ay yaşayan erişkin tahta kurtlarının ise beslenme ihtiyacı bulunmaz.

 • Tahta kurdu nasıl ürer?

  Tahta kurdu yumurtlama şeklinde yavrulayan bir böcek türüdür.  Dişi tahta kurdu çiftleşmenin ardından oluşan yumurtalarını ağaç ya da ahşap malzemenin çatlaklarına yahut pürüzlü yüzeyine bırakır. Yumurtadan çıkan yavru yaklaşık bir ay sonra bulduğu uygun yerden ahşabın içine doğru ilerler. Bir yavrunun yetişkin hale gelmesi  2 yıl gibi uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Tahta kurtları bir seferde 100 civarında yumurta bırakabilir. Bu denli hızla üreyen tahta kurdu barındığı ortamda kısa sürede büyük hasarlara neden olabilir.

 • Tahta kurdu nedir?

  Tahta kurdu kanatlı bir böcek türüdür.  Siyaha yakın kahverengi tonlarında ya da koyu kızıl renklerinde tahta kurdu görmek mümkündür. Bedenlerinin üzeri sarımtırak minik tüylerle kaplı olan tahta kurdunun boyu ise 2,5 mm ile 5 mm arasında değişmektedir.  Daha çok serin ve rutubetli ortamlar kın kanatlı bu zararlıların yaşaması için en elverişli yerlerdir. Tahta kurdu ağaç ve ahşap ürünlerinden yapılan tüm ürünlerde barınabildiği için ağaç kurdu, ahşap kurdu, mobilya kurdu, mobilya böceği olarak da tanımlanmaktadır.