İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Fare Türleri

Fare, belki de baş etmesi en zor canlıların başında geliyor. Bunun sebebi hem hızlı olmaları hem de pek çok hastalığı beraberinde getirmeleri. Fare türleri ise mevcut oldukları alana göre farklılık gösterebilir. Farelerden kesin olarak kurtulmanın yolu ise fare ilaçlamadan geçmektedir.

Fare Türleri Nelerdir?

Fare Türleri
Fare Türleri

Ev faresi ve lağım faresi gibi türlerine çok sık rastlanan kemirgenlerin; kör fare ve fındık faresi gibi daha az rastlanan türleri de ciddi tahribatlara yol açabilir. Tarla faresi, lağım faresi gibi türleri de bulunan farelerin verdiği zararlar çok fazladır. Özellikle kış aylarında kapalı alanlara giriş yapan ve yiyecek ihtiyacını karşılamaya çalışan kemirgenlerin, evin her alanında yuva yapabilir. Fare yuvası genellikle kanalizasyon ya da çöplük benzeri yiyecek bulunabilen, nemli ve kuytu alanlarda görüldüğü gibi; kapalı alanlarda; bodrum, çatı gibi bölgelerde de kemirgenlere sıklıkla rastlanmaktadır. Fareler yuva yapıp çoğalmaya başladıklarında bir defada 6-8 yavru doğurabilmektedir.

Fare türleri farklı olsa da verdikleri hasarlar ve sağlığa olan etkileri aynıdır. Eve yerleşen fareler insanların yiyeceklerini yedikleri gibi ayrıca sabun, macun, mermer, mobilya gibi şeyleri de kemirirler. Güçlü çene yapıları ve keskin dişleri vardır. Hızlıdırlar ve yakalamak hiçte kolay değildir. Kuyrukları ve tırnakları sayesinde tırmanma işlevlerini yerine getirirler. Tükürüklerinde salgıladıkları narkoz ile insan ve hayvanların boş anından faydalanabilirler. İnsanların kulak, burun, dudak gibi yerlerini kemirebilirler. Tifüs, veba gibi insanlık tarihi boyunca sağlığı tahdit etmiş olan ciddi hastalıkların taşıyıcısıdırlar. Mutfak, lokanta, restoran, yemekhane gibi yerlere dadanmaları ile bilinirler. Farenin var olduğuna dair genellikle dışkıları ve kemirme izleridir. Bu tip işaretler varsa mutlaka fare ilaçlaması yaptırılmalıdır.

Tarla fareleri bitki köklerini kemirirler ve tarlada büyük zararlara neden olabilirler. Fare türleri ne olursa olsun belirtiler dahilinde mutlaka fare ilaçlamaya başvurulmalıdır. Alanında deneyimli bir böcek ilaçlama firması ile farelerin kökünü kazımak mümkündür. Ancak bunun uygun ilaçlar ve donanımlı bir ekip ile yapıldığından emin olmalısınız.

Şubelerimiz, böcek ilaçlama hizmetine 7/24 devam ediyor.

[info]Fare türleri[/info]

[info]Fare nasıl ürer?[/info]

[info]Farenin zararları[/info]

[info]Fareden kurtulmak[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir