İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Farenin Zararları

Fareler barındığı her yerde birçok zarara neden olmaktadır. Yiyecek depolanan yerlerde gezinen fareler dışkıları ve salyaları ile birçok hastalığın bulaşmasına neden olabilirler. Farenin zararları bilinirse tedbir almanın ne denli önemli olduğu da anlaşılacaktır.

Farenin Zararları Nelerdir?

Farenin Zararları
Farenin Zararları

Tarım alanlarında veya sanayi alanlarında üretilen ürünlere zarar vererek maddi kayıplara neden olan fareler bulunduğu ortamlarda her türlü şeyi kemirebilirler.  Elektrik kablolarını dahi kemiren fareler oluşan kısa devre sonucu yangına bile sebebiyet vermektedir. Farenin zararları fazladır ve önlem alınması gerekir.

Yer yüzünün hemen hemen her yerinde görülen fareler çok hızlı olmaları ile bilinirler. Fareler; fındık faresi, tarla faresi, lağım faresi, sıçan gibi isimlerle bilinirler. Fare 4 ayaklı bir canlıdır. Tırnakları sayesinde toprağı eşeleyebilir ve çok yüksek yerlere rahatlıkla tırmanırlar. Farenin zararları bu özellikleri ile başlar. Kuyrukları olan fareler bu kuyruklarını genel olarak tutunma maksatlı kullanırlar. Koku duyuları çok kuvvetlidir. Ayrıca kulakları da işitme konusunda oldukça iyidir. Dişleri çok keskin, çeneleri kuvvetlidir. Öyle ki çok sert malzemeleri bile kemirebilirler. Kemirdiğinde dişlerde körelme görülse de dişler kendini yenileme özelliğine sahiptir. Türüne göre 6-8 civarı yavru doğururlar. Doğurma yöntemi canlı yavru şeklindedir. Yumurta söz konusu değildir. Omurgalı hayvanlar grubunda yer alan farenin gelişmiş bir biyolojik yapısı vardır. Hem etçil hem de otçuldurlar. Beslenmek ve yuvalamak maksadıyla insanların yaşam alanlarını istila edebilirler. İnsanların yediği bütün yiyecekleri tüketirler. Ayrıca tutkal, sabun, tutkal, deri de kemirirler.

Tarla fareleri ise tohumları ve kökleri kemirerek tarlada büyük zarar neden olurlar. Tükürük salgılarında narkoz etkisi olduğundan insan ve hayvanları uyku esnasında uyuşturup onların kulaklarını, burun ve dudaklarını kemirebilirler. Ancak farenin yüzyıllardır insanlara verdiği en büyük zarar veba ve tifüs gibi hastalıklara sebep olmasıdır. Yani farenin zararları sayılamayacak kadar çoktur.

Fare varlığını hissettiğiniz anda kurtulmanız gerekir yoksa ileride çok daha ciddi problemlerle yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Farelerden kurtulmak için ise en etkili yol fare ilaçlamadır. Fare ilaçlama böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılmaktadır. Uygun yöntemler dahilinde fare ilaçlama başarılı bir şekilde uygulanırsa farelerden sonsuza kadar kurtulmak mümkündür.

[info]Fare türleri[/info]

[info]Fare nasıl ürer?[/info]

[info]Farenin zararları[/info]

[info]Fareden kurtulmak[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir