İzmir Böcek İlaçlama
Haşerelerİzmir İlaçlama

Kene İlaçlama

izmir-kene-ilaclamaKene, kan emerek beslenen ve genellikle kırsal alanlarda yaşayan büyükbaş hayvanlar üzerinde yaşayan haşeredir. Esnek vücuda sahip olan kene kan emmeye doymaz ve kan emdikçe şişer. Görünüş olarak alttan ve üstten basık gibi görünen kenelerin vücutları büyük baş bölümleri küçüktür. Kan emme sırasında bu küçük kafasının tamamını deri içerisinde sokarlar. Kendi ağarlıklarının 50 katı kan emebilen keneler, insanlara ve hayvanlara hastalık bulaştıran tehlikeli haşerelerdir. Ayaklarında üzerine rahatlıkla tırmanmalarını sağlayan vantuz görevi gören organları bulunan kene haşereleri, bu özellikleri ile üzerinde yaşadığı canlının vücudunda düşmeden tutunur.

Kırsal alanlarda, hayvan ahırlarında, ormanlık alanlarda, çayırlıklarda, piknik alanlarında, büyükbaş hayvanların üzerinde yaşayan keneler, özellikle yaz aylarında kırsal ve ormanlık alanlarda dolaşan insanların üzerine tırmanır ve kan emer. Kene ısırması ile insanlara çok tehlikeli ölümcül hastalıklar bulaşabilir. Geçmiş yıllarda ülkemizde de birçok insanın ölümüne neden olan kırım – kongo kanamalı ateşi hastalığı, kene haşerelerinden bulaşan bir haşeredir.  Bu yüzden kene ilaçlama oldukça büyük önem arz etmektedir.

Binlerce türü bulunan kenelerin, birçok türünde göz yoktur ve kan emdikleri canlıyı sürekli değiştirirler. Hastalıklı ve vücudu dayanıksız olan bir hayvanın bile emdikleri kan ile ölümlerine neden olabilecek derecede kan emerler. Kenelerden korunmak için kene olabileceğinden şüphe edilen kırsal alanlarda, bahçelerde, hayvan ahırlarının yakınlarında uzun pantolon, çizme gibi eşyalar giyilmeli ya da pantolon paçaları çorap içlerine sokulmalıdır. Üremelerini yumurtlama sistemi ile sağlayan kenelerin yumurtalarından çıkan kene yavruları ilk etapta 3 bacaklı doğar ve geliştikçe 4. bacakları oluşur.

Kene sokması çok tehlikelidir. Kene ağzında özel olarak salgıladığı sıvıyı kan emeceği canlının derisi üzerine bırakarak deriyi uyuşturur. Ağız kısımlarında bulunan keskin organları ile deriyi keserek, kafasını açtığı delikten içeriye sokar ve kan emmeye başlar. Kene tarafından sokulan kişiler kesinlikle keneyi deriden koparmamalıdır. Bunun için kesinlikle uzman hekimlerden destek almak gereklidir.

Kene yok etmek ve keneden korunmak için İzmir kimya ilaçlama şirketimizden kene ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz. İlaçlama şirketimiz, İzmir ilaçlama olarak tüm ilçelerinde açık ve kapalı alanlarda profesyonel ilaçlama hizmetlerini ekonomik fiyatlara sunmaktadır. Kene ilaçlaması için kesinlikle uzman ve profesyonel destek alınız. Amatörce ve kalitesiz ilaçlar ile yapılan kene ilaçlaması çok tehlikelidir.