İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Pire Nasıl Ürer?

Pire nasıl ürer sorusunu sormadan önce pirenin nasıl bir haşere olduğuna dair biraz fikir edinmek gerekir. Pirelerin yetişmiş olanları ortalama 2,5 mm boyundadır. Küçük yapıdadırlar ve kanatları yoktur. Ağızları çok keskin olmakla beraber küçük iğnelerle kaplıdırlar.

Pire Nasıl Ürer?

Pire Nasıl Ürer?
Pire Nasıl Ürer?

Ergin durumdaki pireler kan emer parazitlerdir. Pire larvaları da ergin pire dışkısının yanı sıra organik atıklarla beslenmektedirler. Pireler kendilerini pek çok belirti dahilinde gösterirler. Bunlardan en bariz olanı ise eğer evcil hayvan besleniyorsa, bu hayvanın sürekli kaşınması ve yalanması olarak niteleyebiliriz. Bu türde davranışlar ergin hale gelmiş olan pirenin hayvana yapışarak kanıyla beslenmesi durumudur. Böyle bir durumda hayvan sürekli kaşınır. Hayvan rahatsız ve huysuzdur. Bu durumda pirelerin varlığına karşı hayvan sahibi ya da veterinerin köpeğin kürkünü dikkatli bir şekilde izlemesi lazımdır. Pire nasıl ürer diye sorduğumuzda pirelerin verdiği rahatsızlıklarda aklımızda belirir.

Yalnızca evcil hayvanlarda değil, insanlar üzerinde de kaşındırıcı etkisi bulunan pirenin kaşıntıyla gelen belirtisi mevcuttur. Isırık izlerinden bu durum anlaşılabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniliyor ise mutlaka uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Çünkü pireler insan vücudunun dış yüzeyini tahriş etme yetisine sahiptirler. Bu sayede insan vücudunda kızarıklıkla belirir.

Pire nasıl ürer diye bir açıklama yapmak gerekirse, Pirenin yaşam döngüsü yumurta, larva, pupa ve ergin olarak dört evreden oluşmaktadır. Yumurtadan çıkan bir pire yaklaşık 2 hafta gibi kısa bir sürede ergin hale gelmektedir.  Bu süre içerisinde pirenin yaşam döngüsünü tamamlayabilmesi için 21°C ile 3o°C arası sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır. Yeterli gıda kaynağı göz önünde bulundurulduğunda yetişkin bir pire günde ortalama 18 ila 50 arası yumurta bırakabilmektedir.  Bu yumurtalar uygun sıcaklık ortamında 9-10 güne kadar açılacak ve yumurtadan çıkan larvalar ile yaşam döngüsü devam edecektir.

Pirelerden kurtulmak için mutlaka pire ilaçlama hizmetinden faydalanmak gerekir. Alanında uzman bir ilaçlama firması ile pirelerden kurtulmak mümkündür. Önemli olan periyotlarla böcek ilaçlama hizmetini evinizde ya da iş yerinizde uygulatmanızdır. Pireler musallat olduklarında beraberinde pek çok sorunu da getirirler. O nedenle henüz böyle bir problem yokken ilaçlama yaptırmak en mantıklısı olacaktır.

[info]Pire çeşitleri[/info]

[info]Pire nasıl ürer?[/info]

[info]Pire ısırığı tedavisi[/info]

[info]Pireden nasıl kurtulunur?[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir