İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Tahta Kurdu

tahta-kurdu-ilaclama
Tahta kurdu

Tahta kurdu kanatlı bir böcek türüdür.  Siyaha yakın kahverengi tonlarında ya da koyu kızıl renklerinde tahta kurdu görmek mümkündür. Bedenlerinin üzeri sarımtırak minik tüylerle kaplı olan tahta kurdunun boyu ise 2,5 mm ile 5 mm arasında değişmektedir.  Daha çok serin ve rutubetli ortamlar kın kanatlı bu zararlıların yaşaması için en elverişli yerlerdir. Tahta kurdu ağaç ve ahşap ürünlerinden yapılan tüm ürünlerde barınabildiği için ağaç kurdu, ahşap kurdu, mobilya kurdu, mobilya böceği olarak da tanımlanmaktadır.

Tahta kurdu yumurtlama şeklinde yavrulayan bir böcek türüdür.  Dişi tahta kurdu çiftleşmenin ardından oluşan yumurtalarını ağaç ya da ahşap malzemenin çatlaklarına yahut pürüzlü yüzeyine bırakır. Yumurtadan çıkan yavru yaklaşık bir ay sonra bulduğu uygun yerden ahşabın içine doğru ilerler. Bir yavrunun yetişkin hale gelmesi  2 yıl gibi uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Tahta kurtları bir seferde 100 civarında yumurta bırakabilir. Bu denli hızla üreyen tahta kurdu barındığı ortamda kısa sürede büyük hasarlara neden olabilir.

Yumurtadan çıkan bir tahta kurdu ilk etapta bulundukları yerde, ardından da girdikleri ahşabın içinde yeme işlemini gerçekleştirir.  Ağaç kavuklarında, kereste ürünlerinde, ahşap malzemelerde, mobilyalarda yuvalanabilen tahta kurdu bu ürünleri kemirerek beslenir. Yaklaşık bir ay yaşayan erişkin tahta kurtlarının ise beslenme ihtiyacı bulunmaz.

Tahta kurdu her çeşit ağaç ve ahşap  malzeme ile bu malzemeden yapılmış tüm eşyalara zarar veren böceklerdir.  Ev ve ofis mobilyalarından, binaların çatılarına, teknelerin ahşap kısımlarına kadar ağaçtan yapılan her şeyin içine bırakılan tahta kurdu yavruları, yetişkin hale geldikten sonra oyarak ilerleme sureti ile ahşabı tahrip eder. Bu şekilde içi çürüyen eşya bir süre sonra kullanılmaz hale gelir. Bu durum mal kaybının yanı sıra ahşabın kullanıldığı yere göre can kayıplarına bile yol açabilir.

Ahşap bir nesnede tahta kurdu olduğu ancak yetişkinlerin ahşabın içinden çıkmasından sonra bıraktıkları deliklerden anlaşılır. Ancak bu süreçte malzemenin içi çoktan çürümüş ve kullanılmaz duruma gelmiştir. Bu nedenle de tahta kurduna karşı önlem alınması gerekir. Tahta kurdu ile mücadele etmenin tek yolu ise ilaçlama yaptırmaktır. Ancak tahta kurdu ahşap malzemenin içlerinde ulaşılması zor yerlere yuvaladığı için mücadelesi zor bir haşere türüdür. Tahta kurdu ilaçlama işleminde yoğun kokulu sıvı ilaçlar püskürtme yöntemi ile uygulanabildiği gibi buharlama tekniği ile de ilacın iyice nüfuz etmesi sağlanabilir. Profesyonel ekipmanlar ile uygulanması gereken bu yöntem açık veya kapalı alanlarda çevresel faktörlere dikkat edilerek yapılması gerektiğinden  ilaçlama konusunda uzman olan ve profesyonel hizmet veren ilaçlama firmaları tarafından yapılmaması en etkili ve sağlıklı çözümü sağlayacaktır.

[info]Tahta kurdu nedir?[/info]

[info]Tahta kurdu nasıl ürer?[/info]

[info]Tahta kurdu nasıl beslenir?[/info]

[info]Tahta kurdunun zararları nelerdir?[/info]

[info]Tahta kurdu ilaçlama nasıl yapılır?[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir