İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Tahta Kurdunun Zararları Nelerdir?

Zararlı haşerelerden birisi olan tahta kurdu, ağaç kurdu veya tahta biti olarak da bilinir. Tahta kurtlarını tanımak hiçte zor değildir. Renkleri siyah ve kırmızı karışımıdır. Ancak tahta kurtlarını görmek pek kolay olmaz keza mobilyaların içinden çıkmazlar. Tahta kurdunun zararları nelerdir diye sorduğumuzda ise maddi olarak sizi sarsabilecek pek çok etken görebilirsiniz.

Tahta Kurdunun Zararları Nelerdir?

Tahta Kurdunun Zararları Nelerdir?
Tahta Kurdunun Zararları Nelerdir?

Tahtaları adeta eritip bitiren tahta kurtlarının uzunlukları ortalama 2.5 ila 5 mm arasında değişmektedir. Tahta kurtlarının yaşam alanları ise diğer haşerelerle benzerlik gösterir. Tahta kurdu rutubet ve nemi sever. Bu nedenle daha çok rutubetli yerlerde yaşamaktadır. Ağaçtan yapılan bütün malzemeleri yedikleri için mobilyalarda sıklıkla görülürler. Zararları maalesef çok geç anlaşılır ve anlaşıldığında ise mobilyalar genellikle kullanılamaz hale gelmiştir. Dişiler yumurtalarını mobilya çatlaklarına ve girintilerine bırakırlar. Tek seferde 100 yumurta bırakırlar. Bu nedenle bu haşere mobilyalarınızı hızlı bir şekilde tüketebilir. Tahta kurdunun zararları nelerdir dediğimizde ise tahtadan yapılmış hemen her şeyi yiyip bitirdiklerini görürüz.

Tahta kurdu her çeşit ağaç ve ahşap  malzeme ile bu malzemeden yapılmış tüm eşyalara zarar veren böceklerdir.  Ev ve ofis mobilyalarından, binaların çatılarına, teknelerin ahşap kısımlarına kadar ağaçtan yapılan her şeyin içine bırakılan tahta kurdu yavruları, yetişkin hale geldikten sonra oyarak ilerleme sureti ile ahşabı tahrip eder. Bu şekilde içi çürüyen eşya bir süre sonra kullanılmaz hale gelir. Bu durum mal kaybının yanı sıra ahşabın kullanıldığı yere göre can kayıplarına bile yol açabilir.

Tahta kurtlarından kurtulmanın en etkili yolu ise böcek ilaçlama işleminin yapılmasıdır. Böcek ilaçlama ile tahta kurtlarından tamamen kurtulmak mümkündür. Böcek ilaçlamayı ise alanında uzman bir böcek ilaçlama firması yapmalıdır. Kokulu, kokusuz ve jel ilaçlamanın yapıldığı böcek ilaçlama işlemi kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilir. Bu sayede hem tahta kurtları hem de varsa olası diğer haşereler tamamen öldürülmüş olur. Ev ve iş eşyalarınızın zarar görmemesi için mutlaka düzenli ilaçlamaların yapılması gerekir.

[info]Tahta kurdu nedir?[/info]

[info]Tahta kurdu nasıl ürer?[/info]

[info]Tahta kurdu nasıl beslenir?[/info]

[info]Tahta kurdunun zararları nelerdir?[/info]

[info]Tahta kurdu ilaçlama nasıl yapılır?[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir