İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Zehirli Keneler

Zehirli keneler, kırım Kongo hastalığını taşıyan kene türleridir. Tüm kene türleri bu hastalığın virüsünü taşımadığı gibi; birçok türü bu hastalığın virüs vektörü olduğundan, zehirli olarak adlandırılmalıdır. Zehirli kene yapışması sonrasında tıbbi yardım almak gerekli olduğu gibi kene ısırması gibi durumlar ile karşılaşmamak için bu haşerelerin sık görüldüğü alanlarda kene ilaçlaması yaptırmak son derece önemlidir.

Zehirli Keneler

Zehirli Keneler
Zehirli Keneler

Kan emerek beslenen zehirli keneler hayvanlar üzerine yapışarak ortamlara girer ve buradan insanlara sıçrarlar. Yumurta sistemleri olan keneler yumurtalarını gelişmesi mümkün olan yerlere bırakırlar. Larvalar ergin kene olana kadar belirli dönemlerden geçerek birçok safhadan geçmektedir. Konaklamış olduğu hayvanların üzerinden başka bir yere taşınması oldukça kolaydır. Keneler genel olarak yaşam yeri olarak yeşil alanları tercih ederler. Duvara tırmanma kapasiteleri vardır. Yaşadığınız yerde başıboş hayvanlar görüyorsanız kene bulaşmaması için dikkatli olmak gerekiyor.

Keneler parazit sınıfındadırlar ve hortuma benzeyen organlarını canlının derisine geçirip kan emerler. Elbette emme esnasında vücutlarındaki taşıdıkları virüsleri emdiği kişinin vücuduna bırakırlar. Ayrıca bir önceki konakladıkları vücuttaki paraziti alarak sonraki konaklarına bulaştırırlar. Bu şekilde hastalık yayılmış olur. Kenelerin bulaştırdığı hastalıkların en bilineni Kırım Kongo Kanamalı Ateşidir. Ardından Lyme borreliosis, Q humması gibi hastalıklar gelmektedir. Bu hastalıklar ölümle sonuçlanan durumlar meydana getirirler.

Ayrıca erlichiosis, cowdriosis, anaplasmosis, babesiosis ve theileriosis gibi pek çok hastalık da yine kene yoluyla bulaşmaktadır. Dişi keneler yumurtaları vasıtası ile Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve babesisosis gibi hastalıkları larvalara geçirirler. Hastalıkların yayılma oranı keneler çoğaldıkça artmaktadır.

Zehirli keneler ölümcül sonuçlar ortaya çıkarttıkları için görmezden gelinmemesi gereken haşerelerdir ve mutlaka bunlara karşı tedbir alınmalıdır. Kenelere karşı alınabilecek en önemli tedbir ise böcek ilaçlamadır. İzmir İlaçlama Şirketi zehirli keneler hakkında tedbirli davranarak en etkili ilaçlamayı yapmaktadır. Kene ve haşereler ilaçlama ile ortadan kaldırılmadığı sürece çoğalıp daha büyük sorunlara neden olabilirler. Bu nedenle alanında uzman İzmir İlaçlama Şirketi uzman kadrosu ile zehirli kenelere karşı en etkili ilaçları kullanarak bu tehlikeyi ortadan kaldırmaktadır.

[info]Zehirli keneler[/info]

[info]Kene ısırması tedavisi[/info]

[info]Kene belirtileri[/info]

[info]Kene isirmasi[/info]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir